trileceburada.com
blog

Trileçe Nasıl yapılır ? Trileçe Tatlısı Çeşitleri

Balkanlar’dan Türk mutfağına hızla geçerek, damağımıza hoş gelen, çokça sevilen trileçe tatlısı, son dönemlerin en gözde tatlısı oldu ve en fiyakalı tatlılarından biri haline geldi. Trileçe severler gün geçtikçe artmakta artık yemek sonrası aranan hafif sütlü tatlılar arasında yer alıyor. trileçe tatlısının tarifini ve malzemelrini sizlerle paylaşacağız. Trilece Tatlısı, Trilece Tarifi, Malzemeler

Trileçe 3’lü bir karışımı olduğu sevenleri tarafından bilinir. Bunlar koyun sütü, inek sütü ve keçi sütüdür. Bir rivayete göre manda sütü de kullanılmaktadır.Tatlının yapımında bu 3 sütün birleştirilerek kullanılması tatlıya “Trileçe” denmiştir.

Trileçe Tatlısının Çeşitleri;

Karamelli Trileçe
Çikolatalı Trileçe
Frambuazlı Trileçe
Çilekli Trileçe
Karışık meyveli Trileçe
Limonlu Trileçe
Antep fıstıklı Trileçe
Hindistan cevizli Trileçe
Portakallı Trileçe
Damla sakızlı Trileçe

Triliçe Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

Keki için

şeker, yumurta, un, tozu, vanilya

Sosu için;

süt, krema, şeker

Trileçe Tatlısı’nın Yapılışı;

Kekin yapılışı; İlk olarak yumurtaların beyazı yarım su bardağı şeker ile sarısı diğer yarım su bardağı şeker ile ayrı kaplarda çırpılır; daha sonra bir kapta birleştirilir. Un, kabartma tozu ve vanilya ince ince elenerek yumurta ve şeker karışımına saat yönünde çırpılarak yavaşça kabarıklığı çökmeden ilave edilir.ısıtılmış fırında 40 ila 50 dakika civarında pişirilir ve soğumaya bırakılır.

Afiyet Olsun